dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní systém / Speciální diety / Dieta při antikoagulační léčbě

Dieta při antikoagulační léčbě

1.11.2009 18:48Dieta vychází ze zásad diety racionální, případně diety, kterou pacient dodržuje (např. Dieta diabetická), při tom zabezpečuje pravidelný příjem vitamínu K bez výkyvů v jeho příjmu.

Autor článku: Evžena Janovská DiS


revidováno dne: 1.11.2009



Indikace


při léčbě heparinem, warfarinem (pacienti s trombózou nebo pacienti po implantaci umělé srdeční chlopně – u nich se podává warfarin jako prevence (vysoké riziko trombózy)). Heparin, warfarin je antagonista vitamínu K. Účinek warfarinu, heparinu významně zvyšuje: horečka, průjem, náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta), alkohol. Účinek heparinu, warfarinu významně snižuje: mimořádný příjem vitamínu K v potravě. Úloha vitamínu K: Vitamín K významně ovlivňuje krevní srážlivost tím, že svou přítomností mění neúčinné formy koagulačních faktorů na účinné. Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích, nemění se tepelnou úpravou. Není v těle uložen do zásoby, ale recykluje se v těle, tím se předchází kolísání jeho hladiny. Warfarin, heparin brání recyklaci vitamínu K a tím zpomalují srážení krve. Další význam vitamínu K je účast při tvorbě kostní hmoty, ve střevě slouží při přeměně glukózy na glykogen. Kontrola správné dávky warfarinu, heparinu: laboratorní vyšetření žilní krve na Quickův test. Doporučená denní dávka vitamínu K: muži = 80 µg ženy = 70 µg.

Zdroje vitamínu K


Nejlepší zdroje vitamínu K: listová zelenina (hlavně brokolice, kapusta, růžičková kapusta, zelí, čínské zelí, hlávkový salát), vojtěška, špenát, květák, čekanka, listy pampelišky, rukola, polníček, petrželová nať, kopr, řeřicha, kysané zelí, kelp (hnědě mořské řasy), zelený čaj, bylinné čaje, játra.

Zásady diety


Stálý příjem vitamínu K (vždy stejné množství během dne, nesmí docházet k výkyvům v jeho příjmu), je nutné dodávat doporučenou denní dávku vitamínu K, příjem nesmí být ani vyšší ani nižší.

Výběr potravin




Maso


Vepřové maso, ryby. Drůbež = obsah vitamínu K záleží na tom, čím je drůbež krmena, drůbež patří mezi rizikové potraviny (kuře, krůta, ale i telecí a hovězí maso). Doporučuje se malý příjem drůbeže, hovězího, telecího masa. Játra nejsou povolena.

Mléko


Ano

Mléčné výrobky


Všechny, kromě jogurtů, ty pouze v malém množství – patří mezi rizikové potraviny (jogurty obsahují živé bakterie podporující růst bakterií v tlustém střevě, které podporují tvorbu vitamínu K).

Vejce


bílky bez omezení, žloutky 1 kus denně.

Tuky


Řepkový, slunečnicový olej, máslo. Olivový a sójový olej používat pouze v nepatrném množství.

vitamínové doplňky


Jsou povoleny. Pouze vitamínové doplňky s výtažky ginkgo bilboa, zeleným čajem, vitamínem K nejsou povoleny.

Ovoce


Všechno kromě sušených švestek, manga, kiwi, ostružin. Maliny se konzumují jen v malém množství.

Zelenina


Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky, ředkev) rajčata, okurky, papriky, cuketa, brambory, houby, listová zelenina pouze v nepatrném množství. Vojtěška, pampeliška, čekanka, rukola, polníček, kelp nejsou povoleny.

Obiloviny


Všechny.

Luštěniny


Dodržovat pravidelné množství luštěnin.

Nápoje


Bylinné čaje pít pouze vyjímečně, a to v malém množství (1 šálek denně). Zelený čaj není povolen. Ovocné čaje, černý čaj lze pít bez omezení. Ostatní nealkoholické nápoje pít bez omezení.

Alkohol


Je povoleno pít 1 drink denně (0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 0,5 dcl destilátu).

Koření


Všechny druhy kromě petrželové natě, kopru, řeřichy (ty nejsou povoleny pro vysoký obsah vitamínu K).

Poznámka


Konzumuje-li pacient často větší množství rizikových potravin, je nutná častější kontrola hladiny warfarinu (Quickův test).

Literatura


(1) Doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D., Prim. MUDr. Petr Kessler, Lucie Růžičková – Dieta při antikoagulační léčbě, vydavatel: Forsapi s.r.o., vydáno v Praze v roce 2007, 1. vydání ISBN 978-80-903820-1-5; (2) Amanda Ursellová – Vitamíny a minerály, přeložila Veronika Bártová, vydavatel: NOXI, vydáno v Bratislavě v roce 2004, 1. vydání ISBN 80-89179-00-2; (3) vlastní poznámky

revidováno dne 1.11.2009

Redukční jídelníček