Diabetes mellitus I. typu
15.11.2003 18:03 – Nazývá se také juvenilní neboť začíná většinou v dětství nebo dospívání. V počátku přetrvává malá zbytková sekrece vlastního inzulínu, postupně jsou však všechny B-buňky zničeny.
revidováno dne: 14.11.2008
K absolutnímu nedostatku inzulínu dochází při zániku 80-90 % .B-buněk. Příčinou bývá většinou virové onemocnění nebo dědičná dispozice. Tato forma onemocnění je často závislá na zevním příjmu inzulínu. Zanikne-li tvorba inzulínu úplně, dochází k hyperglykémii (zvýšená hladina cukru v krvi), ale buňkám cukr chybí. (pozn. Inzulín působí jako přenašeč cukrů z krve do buněk). Organismus začíná vyrábět glukózu (cukr) štěpením jaterního glykogenu a syntézou mastných kyselin. Při usilovném rozkladu tuků vznikají v těle látky kyselé povahy doprovázené acetonem. Později dochází k okyselení vnitřního prostředí a k metabolickému rozvratu. Bez účinné léčby hrozí diabetické ketoacidotické kóma.Příčiny
- Při překročení koncentrace glukózy v krvi nad 10 mmol/l se její část nevratně ztrácí močí, vzniká glykosurie. Unikající glukóza sebou strhává zvýšené množství vody.
- Vzniká zvýšený pocit žízně a hladu
- Hubnutí, slabost, svědění kůže
revidováno dne 14.11.2008