dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Diety / Alergie na kravské mléko u batolet

Alergie na kravské mléko u batolet

Icona

Dotaz

Dobrý den, prosím, poraďte mi, jak sestavit kvalitní jídelníček pro 11 měsíční batole, které má nejspíš alergii na kravské mléko. Není potvrzená, prý až po 12. měsíci bude vyšetřen na alergologii. Po mléku nebo mléčných výrobcích (třeba i chleba s máslem) se mu objeví vyrážka na obličeji, později i po celém tělíčku. Po vyřazení mléka projevy alergie ustaly. Jeho otec má různé alergie – např. na rybí maso, u maminky se žádná neprojevila, ale já, babička jsem atopik. Chlapeček je v dobré kondici, velmi aktivní a velmi dobrý jedlík. Kojen byl 4 měsíce. Při porodu vážil 2,68 kg, dnes váží 8,6 kg. Zatím dostává hypoalergenní mléko, nemléčné kaše, polévky zeleninové, masové, různé ovoce. Obávám se, aby netrpěl nedostatkem vápníku nebo jiných důležitých minerálních látek. Je možné používat v tomto věku luštěniny, ječné kroupy, oves, pohanku, jáhly, červenou řepu, rajčata, játra? Je vhodnější celozrnné pečivo, chléb nebo bílé pečivo? Děkuji za odpověď.

Věra, Liběchov
Odpověd

Dobrý den, je třeba rozlišit, zda se jedná o alergii na bílkovinu mléka nebo alergie na mléčný cukr laktózu. Pokud se jedná o alergii na bílkovinu mléka, můžete vyzkoušet výrobky z kozího nebo ovčího mléka. Toto mléko může být snášeno normálně. Nebo doporučuji ještě vyzkoušet mléko Nutrilon Pepti 1. Pokud bude mít alergii na mléčný cukr laktózu, znamená to, že ve střevě chybí enzym laktáza, která má za úkol štěpit mléčný cukr laktózu. Většinou se projevuje kožními projevy nebo může vzniknout atopický ekzém. V tomto případě zkuste vyzkoušet nízkolaktózové mléko (Nutricie) nebo bezlaktózové mléko (Nestle) nebo bezlaktózové mléko (Meggle). V tomto mléku je obsah vápníku stejný, jako před odstraněním laktózy. Mléko budete muset dávat stále, buď hypoalergenní nebo mléka, která byla již výše zmíněna, kvůli obsahu vápníku. Občas můžete vyzkoušet sójové mléko nebo různé sójové výrobky – jogurty, pudingy a pod. Od 12 měsíců věku lze používat luštěniny – vhodná je čočka červená doměkka uvařená. Ječné kroupy můžete používat do polévky, ale rozmačkané nebo rozmixované (pokud dítěti vadí větší kousky). Obiloviny jako oves (ovesné vločky), můžete používat např. na přípravu ovesné bezmléčné kaše nebo ovesné sójové kaše (ze sójového mléka) nebo do polévky. Pohanku můžete také používat. Vhodná je i pohanková mouka např. jako zahuštění do polévky. Jáhly lze použít také. Červená řepa a rajčata jsou výborné na salát. Je dobré dítě naučit v tomto věku jíst zeleninu, zejména červenou řepu. Játra a další vnitřnosti jsou pro dítě v tomto věku ještě nevhodné. Celozrnné pečivo je nevhodné pro dítě do 10-ti let, natož dávat toto pečivo tak malému dítěti. Střevo ještě není tak dobře vyvinuto na celozrnnou mouku. Vhodný je bílý chléb a bílé rohlíky. S pozdravem.

nutriční terapeutka redakce dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 7.5.2012

Mohlo by Vás zajímat: