dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Diety / Dieta po biliopankreatické diverzi

Dieta po biliopankreatické diverzi

Icona

Dotaz

Dobrý den, před 14 dny jsem podstoupila operaci - BILIOPANKREATICKÁ DIVERZE. Stále mám však problém s příjmem tekutin i potravy. Stále zvracím a mám bolesti v oblasti žaludku, které vystřelují pod žebra. Zatím jsem měla tekutou stravu: vývar, actimel, bílý jogurt, ovocné šťávy. Večer většinou vyzvracím, co jsem za celý den do sebe dostala (cca 1 l tekutin). Nyní přecházím na kašovitou stravu, ale situace je stejná. Můžete mi poradit nějaký jídelníček, který bych udržela v žaludku? Předem velice děkuji

Marina, Brno
Odpověd

Vážená paní, biliopankreatická diverze patří k tzv. malabsorpčním operacím. Tento chirurgický zákrok snižuje schopnost trávení hlavně v oblasti tenkého střeva (dochází jen k částečnému trávení potravy a tím je snížena možnost zužitkovat energii v potravě) a zároveň se zmenší objem žaludku, tím se omezí možnost požít velké množství potravy najednou. U tohoto zákroku dochází ke značným váhovým úbytkům. Strava po zákroku má své zásady: malé množství jídla 50-150 ml (používat malé nádoby); žvýkat potravu do konzistence jablečného pyré; jíst v klidu, pomalu; jíst 6-8x denně malé porce i když není pociťován hlad; při pocitu plnosti, sytosti přestat jíst; po jídle neležet; dostatek tekutin nejpozději 15-30 minut před jídlem a nejdříve 15-30 minut po jídle; popíjet během dne po malých doušcích (z původního celkového množství tekutin 1,5 l denně postupně přejít na 2 l tekutin denně); zákaz alkoholu, kávy. Příčinou zvracení může být nedostatečné rozkousání potravy (což je pouze v případě tuhé stravy), příliš rychlé jedení (jí se cca 20 minut), intolerance mléka a mléčných výrobků (mléko lze nahradit rýžovým nebo ovesným mlékem, sójovým mlékem, lze konzumovat sójové jogurty) nebo nedodržováním výše uvedených zásad. Doporučuji vám dodržovat výše uvedené zásady a budou-li potíže, vynechat mléko a mléčné výrobky a konzumovat např. slabší vývar, ovocná pyré, ovocné a zeleninové šťávy, sójový jogurt, bramborovou kaši s vodou nebo s rýžovým (ovesným, sójovým) mlékem, haše z libového masa (nejlépe z krůtího). Nutné jsou pravidelné kontroly u lékaře (kvůli možnosti vzniku poruchy z malého vstřebávání živin) a též užívat některé minerály, vitamíny ve formě doplňků, množství a druh dle výsledků laboratorního vyšetření krve. Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 15.6.2010

Mohlo by Vás zajímat: