dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Rady, Studium, obecné / Sonda PEG

Sonda PEG

Icona

Dotaz

Chtěla bych si na gastroenterologii zavést PEG. Já si myslím že PEG by pro mne byl vhodný, prostě bezlepkové potraviny mi opravdu nechutnají, vadí mi že nemohu jít s přítelem do KFC či Mekáče a dát si tam vinikající hamburgr a grilovaná stehýnka. Místo toho jsem odkázána pouze na zeleninové saláty. A zeleninu opravdu v jídelníčku neprferuji. K depresím: deprese mám z toho že jsem jedla 25 let normální nezdravé dobré jídlo, nyní musím dodržovat zdravý životní styl a ten mi nechutná. K té bezlepkové dietě se objevila i zácpa, stravuji se pouze suchou rýží a suchýma bramborama s přírodní nezahuštěnou šťávou. Veškerá bezlepková mouka mi prostě smrdí a zvedá mi žaludek. S pitím je to problém, vypiji maximálně 500 ml. Víc do sebe nedostanu. Bohužel nechutná mi ani soja, jsem prostě zastáncem nezdravého způsobu. Připadám si jako feťák kterému se vezme droga. Snažím se tu dietu dodržovat, ale prostě to nejde. Když bych měla vůli tu dietu dodržovat tak nejsou peníze, z platu ošetřovatelky si moc vyskakovat nemohu. A když jsou peníze tak zase chybí ta vůle. Chybí mi zkráta motivace. Kolikrát už se u mne objevili i suicidní myšlenky. Poslední dobou se u mne objevili i peněžní problémy, prostě už nevím jak z toho ven. Minule dělala matka bramboráky já měla opět rýži, já jí mám sice ráda, ale bramboráky miluju. A matka mi odůvodnila oběd tím, že mi prostě nebude vařit z bezlepkové mouky pro celou rodinu. Další problém je že jsem si tedy chtěla zkusit upéci chleba, jenže jsem zjistila že i do prášku na pečení se dává pšeničná mouka. Jinak se omlouvám že píši tak negativisticky, ale prostě mám už takovou povahu od té doby co mi tu celiakii zjistili. Do té doby jsem byla normální veselá holka. Teď je ze mne prostě morous. Jinak jsem si koupila 2 ten bezlepkový chléb a je to opravdu děs. Raděj budu jíst jeden rohlík s máslem. Dříve jsem těch lepkovejch rohlíků snědla i 14 na posezení. Jinak pokud jsem doma, není problém abych tu dietu dodržovala, ale jak mile příjdu do práce a připravuji pacientům snídani tak si ten rohlík prostě vzít musím. Mám na něj neodolatelnou chuť které nejde odolat. A odcházet z práce kvůli tomu nebudu. Jinak v některých receptech co posílate mi pár receptů chutná, a to je kuřecí maso a brambor či rýže, ale to je asi tak vše.

Simona, Český Těšín
Odpověd

Vážená paní, Rozhodnutí je na Vás, na mne je, abych Vám podala potřebné informace. PEG je endoskopická gastrostomie. Provádí se při dlouhodobé enterální výživě. Sonda je zavedena přes břišní stěnu přímo do žaludku a to buď vytažením přes ústa nebo přímo do žaludku přes břišní stěnu a zafixovaná fixačním zařízením přes lumen žaludku. Výhody: (a) podpora střevní peristaltiky (b) při nechutenství není podvýživa; Komplikace: (a) infekce v ráně (b) krvácení (c) nesnášenlivost sondy jako cizího tělesa (d) zauzlení nebo zkroucení sondy (e) neúmyslné vytažení sondy (f) ucpání sondy (g) usídlení bakteriální mikroflóry v sondě (sondu nutno často proplachovat) (h) průjem (i) bezlepkové přípravky do PEG nejsou levné; Výživa sondou se podává buď způsobem několik porcí 50-100 ml během dne nebo kontinuálně 16-24 hodin. Dříve se enterální výživa připravovala kuchyňskou úpravou (různé uvařené druhy potravin se zředily vodou namixovaly a podávaly do sondy). Sonda se velmi často ucpávala a také se v ní často usídlila bakteriální mikroflóra. Dnes se tento způsob nepoužívá. Na našem trhu jsou různé přípravky, i bezlepkové přípravky enterální výživy, vyrobené farmaceuticky, obsahují dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů i minerálů, i potřebné množství tekutin, lze je objednat v lékárnách. Bezlepkovou dietu je nutné dodržovat celý život. Při jejím nedodržení nastanou komplikace. Projevy celiakie jsou velice rozmanité: střevní projevy (průjmy, porucha vstřebávání, z ní vyplývající tato onemocnění: (otoky (nedostatek bílkovin), tetanie a záškuby (nedostatek vápníku a hořčíku), anémie (nedostatek železa, kyseliny listové, vitamínu B12), krvácení) nedostatek vitamínu D), poruchy zraku, kůže a sliznic (nedostatek vitamínu A), poruchy nervového systému, neplodnost (nedostatek vitamínu E), osteomalácie, osteoporóza (nedostatek vitamínu D))), mimostřevní projevy: negativismus, poruchy soustředění, apatie, patologické změny na plicích, srdci, játrech, ledvinách. U tohoto onemocnění je i bezpříznaková forma, pacient nemá do určité doby žádné potíže (ta doba je u každého jednotlivce jiná), ale později se mohou projevit mimostřevní projevy nebo jiná onemocnění (např. diabetes mellitus). Ale vždy, tj. I u této formy onemocnění dochází postupně k částečné nebo úplné atrofii střevních klků s nárůstem dutin. Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 19.4.2010

Mohlo by Vás zajímat: