transparent
Dietní výživa / Teorie / Nutraceutika

Nutraceutika

23.2.2020 12:58Nutraceutika je složenina slov „nutrition“ a „pharmaceutical“, které odkazují na studii zaměřenou na potraviny nebo jejich složky, které mají jednoznačně příznivý vliv na zdraví. Patří sem funkční potraviny pro zvláštní výživu, potraviny s příznivým působením na fyziologii člověka, zvláštním složením nebo zvláštním výrobním postupem. Cílem nutraceutik je zlepšovat zdravotní stav, preventivně předcházet nemocem.

Autor článku: Redakce @dietologie.cz


revidováno dne: 23.2.2020

Reishi

Reishi
foto: redakce@dietologie.cz



Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)


Patří do skupiny rostlin zázvorovitých, je součástí kari koření. Obsahuje biologicky aktivní látky: silice a kurkuminoidy. Kurkuminoidy působí protizánětlivě, chemoprotektivně a růstově inhibičně vůči některým liniím nádorových buněk, inhibuje tvorbu cév v nádorech. Další účinky antioxidační, antitrombotické, iminostimulační, antibakteriální, protivirové. Biologická dostupnost kurkuminoidů je ale při orálním podání nízká. Nutno podat v lipofilním prostředí či v kombinaci s piperinem (extrakt z pepře) v poměru 100:1. Marinády na maso „asijského typu“ s kurkumou snižují o 1/3 tvorbu karcinogenních heterocyklických aminů při grilování. Naopak komerční „barbecue omáčky“ jejich tvorbu zvyšují 3 krát. Recept na zlaté mléko: 1 hrnek mléka (nebo rostlinné náhražky mléka), 2 lžičky mleté sušené kurkumy, ½ lžičky skořice, špetka cayennského nebo černého pepře, špetka chilli, 1 lžička másla, 1 lžíce medu. Krátce povařte mléko spolu s kořením a máslem. Mléko přeceďte do sklenice, když částečně zchladne, přidejte med.
Zázvor

Zázvor
foto: redakce@dietologie.cz


Zázvor lékařský (Zingiber officinale)


Patří do skupiny rostlin zázvorovitých. Oddenek obsahuje silice, arylalkany (gingeroly aj). hexahydrokurkumin. Hlavní účinky jsou antitusické, analgetické, protizánětlivé (uplatňují se např. při revmatoidní artritidě) a antimikrobiální. Snižuje pocit nevolnosti a zvracení.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum)


Patří do skupiny miříkovitých. Bohatá na flavon apigenin. Apigenin působí antioxidačně, imunostimulačně, zvyšuje průtok krve mozkem, předchází onemocnění Parkinsonovy choroby, může bránit rozvoji novotvarů (kolorektární karcinom), snižuje riziko infarktu myokardu a inhibuje tvorbu trombů, stabilizuje metabolismu poškozené kostní tkáně.



Beta-glukany hub a obilovin


Vyskytují se v semenech některých obilovin (oves, ječmen, pšenice), plodnicích hub (hlíva ústřičná, outkovka pestrá, lesklokorka lesklá (reishi) a v kvasinkách (kvasinka pivní). Beta-glukany hub denně v řádech stovek miligramů až několika gramů perorálně mají antibakteriální, antivirové, antiparazitické, antitumorové účinky. 3 gramy beta-glukanu denně má příznivý účinek na snížení hladiny LDL cholesterolu u lidí s hypercholesterolemií a zlepšuje inzulínovou odpověď. Kombinace beta-glukanů, vitaminů C a resveratrolu na zvířecích modelech vykazuje zajímavý efekt: pokles hmotnosti nádorů prsní žlázy a počtu metastáz u jaterních nádorů.



Réva vinná (Vitis vinifera)


Vinná réva patří do skupiny rostlin révovitých. Nejúčinnější složkou je resveratrol. Ten je vytvářen rostlinou v reakci na plísňové infekce, má potenciál tyto infekce inhibovat. Působí antioxidačně, proti vzniku nádorového onemocnění, zabraňuje rozvoji aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. Obsah resveratrolu je závislý na odrůdě, klimatu a dalších faktorech. Standartně vysoký obsah této látky má odrůda Pinot Noir. Také odrůdy pěstované v chladných a vlhkých oblastech (Bordeaux) jsou na resveratrol podstatně bohatší než réva pěstovaná v suchých a teplých regionech. Pozor: na nadměrné pití alkoholu. Vyšší obsah tuku v ženském těle snižuje objem vody a zvyžuje koncentraci alkoholu v krvi. V žaludku ženy se alkohol pomaleji metabolizuje. Pokud žena zkonzumuje více než 20 g alkoholu denně (cca 2 dc vína) a muž více než 40 g alkoholu denně (4 dc vína), zcela potlačí jeho pozitivní účinky.



Čajovník čínský


Čajovník čínský patří do skupiny čajovníkovité. Hlavními účinnými látkami jsou polyfenoly-katechininy, epigallokatechin-galát (EGCG) a epikatechin-gallát (ECG). Nejlepším zdrojem EGCG jsou zelené japonské čaje louhované 8–10 min! Mnohostranná biologická aktivita obsažených látek, které mají protizánětlivé účinky, antimutagenní a protinádorové účinky, snižují oxidační poškození DNA, eliminují účinky UV záření na pokožku (nenahrazjí však UV filtry!). Pomáhí při hubnutí, EGCG snižuje chuť k jídlu, zvašuje energetický výdej a tukový metabolismus. EGCG má potenciál i v ovlivnění Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci. Čajové polyfenoly namomáhají prevenci zubního kazu, zvyšuje kvalitu kostní tkáně. Pozor na předávkování, to způsobuje nespavost, třes, závrať, vyčerpanost.


Rajčata

Rajčata
foto: redakce@dietologie.cz


Rajče jedlé (Solanum lycopersicum)


Rajče jedlé čeleď lilkovité. Obsahuje karotenoid lykopen s protirakovinnými účinky. Pravidelná konzumace potravin na bázi rajčat snižuje riziko rakoviny prostaty o 25 %, vhodná je úprava potravin teplem a konzumace s tukem. V rajčatech obsažené beta karoteny a lutein snižují riziko rakoviny prsu, ale pozor, některé studie ukazují, že betakaroten v podobě potravního doplňku žádnou ochranu neposkytuje, případně může u disponovaných osob riziko zvýšit.



Zdroje literatury


  1. Richard Beliveau, Denis Gingaras, Jak předcházet rakovině a snižovat její riziko. Vyšehrad 2016.
  2. http://casopis-zsfju.zsf.jcu.cz/prevence-urazu-otrav-a-nasili/administrace/clankyfile/20120725094641010278.pdf
  3. Ondřej Mikeš: Stanovení vybraných zdravotně prospěšných polyfenolických látek v hroznech révy vinné v podmínkách stresových faktorů. Disertační práce. Mendeloa univerzita 2009.
  4. Lubomír Opletal: Přírodní látky a jejich biologická aktivita. Nutraceutika, Primární metabolity a látky obsažené ve strukturovaných biologických systémech. Svazek 1. Karolinum 2010.
  5. Lubomír Opletal: Přírodní látky a jejich biologická aktivita. Nutraceutika. Sekundární metabolity rostlin. Svazek 3. Karolinum 2016.
  6. Kateřina Smetanová: Beta-glukany, Bakalářská práce. Masarykova univerzita 2007.
  7. Jan Velíšek: Chemie potravin. OSSIS, 2002.
  8. Václav Větvička, Jana Větvičková: Combination of Glucan, Resveratrol and Vitamin C Demonstrates Strong Anti-tumor Potencial. Anticancer Research 32: 81-88 (2012).

revidováno dne 23.2.2020

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Teorie / Nutraceutika
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíEnyzymy – živí dělníci dalšíGlykemický index potravin, glykémie TeorieTeorie
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: