dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Teorie / Tekutiny, voda

Tekutiny, voda

11.6.2011 10:40Často se hovoří o tekutinách, o vodě a jejímu významu pro člověka. Přísloví: Ve víně je pravda, ve vodě je zdraví.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 11.6.2011

Voda je životadárná tekutina, tuto skutečnost si uvědomovali už naši předci, města vznikala blízkosti vody, vodě přisuzovali čarovné i léčebné účinky (např. obklady, léčebné koupele, minerální vody (koupele, pití)). Voda hrála a hraje důležitou roli i v mnoha náboženstvích (rituální očista vodou). Voda je podmínkou života na naší planetě. Život vznikl při pobřeží moře v málo slané vodě. Živé organismy na souši mají vodu ve své mezibuněčné tekutině, ani člověk není výjimkou.

Význam vody


Voda rozpouští řadu nezbytných látek; umožňuje vstřebávání. Ve vodním prostředí se realizují téměř všechny biochemické reakce organismu: Umožňuje vyloučení zplodin látkové přeměny. Voda je základní složkou cirkulujících tekutin (krev, lymfa). Voda je obsažená v mozkomíšním moku, chrání mozek před nárazy. Voda je součástí kloubní tekutiny i očního sklivce (umožňuje vidění). Voda má význam při regulaci tělesné teploty (odpařováním kůží)

Denní příjem a výdej vody


Nápoji přijímá člověk denně 1-1,5 l vody, voda je též obsažena v potravinách, např. V ovoci, polévce (cca 1 l), trávením živin, hlavně tuků se uvolní cca 0,5 l vody. Pocit žízně není dobrým ukazatelem hydratace (senioři mají snížený pocit žízně), dobrým ukazatelem hydratace je barva moči (má být světle žlutá, slámová). Voda je vylučována močí (1–1,5 l), odpařována tělesným povrchem (0,6–0,8 l, a to i když se člověk nepotí), dechem (cca 0,4 l), potem (dle míry tělesné námahy nebo při pobytu v horkém prostředí). Ztráty vody mohou být též průjmy, zvracením, vlivem horečky.

Dehydratace a rehydratace


Dehydratace je nedostatek vody v organismu. Projevuje se různými způsoby, např. zácpou, vysycháním sliznic, scvrklou kůží, vyšší koncentrací moče (riziko vzniku ledvinových kamenů), krev je méně zředěná (riziko vzniku trombů), špatnou soustředěností, bolest hlavy, aj. Mírná dehydratace je ztráta tekutin 1-2 % tělesné hmotnosti, ztráta tekutin 5 % tělesné hmotnosti je střední dehydratace a ztráta tekutin 10 % tělesné hmotnosti a více je těžká dehydratace. Ztráta tekutin na úrovni 2 % tělesné hmotnosti představuje 20% ztrátu výkonnosti, zejména psychické. Při 5% dehydrataci dochází k přehřátí postupně k oběhovému selhání a šoku. Dehydratace zvyšuje riziko infekce močových cest, zánětu slepého střeva, kardiovaskulárních chorob. Některé civilizační choroby jsou prvním příznakem nebo následkem trvalé mírné .

Rehydratace


Rehydratace je dodání potřebných tekutin dehydratovanému organismu. Fyziologický roztok je rehydratační roztok. Jedná se o 0,9% vodný roztok chloridu sodného. Roztok je izotonický, tj. má stejnou osmolaritu (300mOsmol) jako má krevní plazma. Fyziologický roztok je jedním z rehydratačních roztoků, jsou i jiné rehydratační roztoky, např. rehydratační roztok pro děti Kulíšek (obsahuje sodík, draslík, citrát, vodu, glukózu). Tekutiny se doplňují po malých dávkách, ale nepřetržitě. Rehydratační roztoky nejsou pro organismus zátěží. Iontové nápoje patří mezi rehydratační rozoky pouze u zdravých jedinců (u nemocných lidí by mohly způsobit zdravotní problémy, např. negativně ovlivnit činnost srdce), zejména u sportovců. Iontové nápoje hradí nejen tekutiny, ale též i minerály a ionty, které byly vyloučeny s tekutinami, někdy dodávají i energii. Mají za cíl zabránit kolapsu organismu, udržet konstantní výkon a zabránit negativním projevům ztráty iontů, minerálů (např. křeče).

Energetické nápoje


Energetické nápoje byly určeny pro atlety, později se staly módou, např. Red bull, Schock, apod. Dnes jsou hodně používány jako zázračný nápoj proti únavě, pro zlepšení paměti. Dodávají organismu energii, ale pocit energie vydrží jen do té doby, než se upraví glykemický index a krevní cukr klesne zpět na původní úroveň. Potom následuje větší únava než před konzumací nápoje. Nejedná se sice o návykové látky v pravém slova smyslu, ale člověk do sebe pravidelně dostává látku, která ho stimuluje, vynechá-li ji, začne být nervózní a unavený. V kombinaci s alkoholem se násobí účinky. obvykle obsahují tyto ingredience: taurin (podílí se na vstřebávání tuků, zdroj: maso), ženšen (nepatrné množství, nemá vliv na organismus), guarana (kofein, který se pomalu vstřebává), vitamíny skupiny B (ve vyvážená stravě je těchto vitamínů dostatek), cukr (rychlý zdroj energie), ginkgo bilboa (zlepšuje paměť), voda. mohou konzumovat pouze zdraví jedinci a pouze jednorázově nelze jimi nahrazovat odpočinek. Energetické nápoje zvyšují krevní tlak, u nemocných lidí by způsobily vážné zdravotní problémy. Pro povzbuzení činnosti mozku se v nemocnicích používají léky nootropika.

Vhodné a nevhodné nápoje


Vhodné nápoje jsou pitná voda, ovocné neslazené čaje, stolní vody bez příchuti, slabý hořký zelený a černý čaj. Minerální vody jsou méně vhodné. Většina minerálních vod obsahuje hodně sodíku, málo sodíku obsahuje Mattoni, Magnesia, Baldovská, Klášterní, Aqua, Aquilla. Nehodné nápoje jsou slazené nápoje, limonády, nápoje typu coca-coly, káva (obsahuje kofein – dehydratuje), silný černý a zelený čaj.

Káva


Káva se vyrábí ze semen plodů kávovníku sušením, pražením, mletím. Na trhu jsou k dostání tyto druhy kávy: Arabica, Robusta, Liberica. Káva obsahuje kofein (alkaloid, který stimuluje CNS). Kofein se z kávy rychle vstřebává do žaludku (nemocní s žaludečními vředy by neměli pít kávu – působí jim bolesti žaludku). Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla, kdo pije denně dva a více šálků kávy, měl by za den vypít jednu sklenici mléka nebo sníst jeden malý (150 ml) jogurt.

Čaj


Káva i čaj patří mezi antioxidanty. Čaj jsou lístky z keře Camellia Sinencisa. Dle technologické úpravy rozeznáváme tyto druhy čaje: černý čaj je vyráběn mnohahodinovým oxidačním procesem, zelený čaj prochází při výrobě mírným oxidačním procesem a u bílého čaje není používán oxidační proces vůbec. Čaj se pije během dne, je součástí pitného režimu zdravých i nemocných. Čaj je první nápoj v nemocnici po operaci. Čaj obsahuje kofein, theofylin a theobromin (kofein se díky dalším alkaloidům dostává do žaludku pomalu, postupně), minerály (zinek, fosfor, železo, vápník, měď). Zelený a bílý čaj obsahuje též vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín K, bioflavonoidy, třísloviny (třísloviny obsahuje i černý čaj). Bílý čaj má nejvyšší obsah antioxidantů, nejnižší obsah kofeinu. Zelený čaj je velkým pomocníkem při spalování tuků. Čaj má antibakteriální i antioxidační účinky. Čaj je vhodnou tekutinou v létě i v zimě, v zimě zahřeje, v létě zchladí.revidováno dne 11.6.2011
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: