dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Teorie / Vitamín A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K

Vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K

14.10.2008 12:28Vedle bílkovin, tuků a sacharidů patří vitaminy k látkám v naší výživě, které jsou nezbytné pro život.

revidováno dne: 14.10.2008

Některé vitaminy si tělo umí vytvořit samo, ale jiné vitaminy si vytvořit neumí a tak je důležité tyto vitaminy přijímat v potravě. Vitaminy se dělí na ty, které jsou rozpustné v tucích, jsou to vit. A, D, E, K a rozpustné ve vodě. To jsou převážně vitaminy sk. B a vit. C.

Vitamin A


Vitamin A se řadí do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. V potravě je vitamin A přijímán přímo nebo především ve formě provitaminu beta-karotenu. Vitamin A a karotenoidy mají antioxidační vlastnosti, podstata jejich působení se koncentruje do oblasti tzv. zhášení singletového kyslíku. Při výzkumech bylo zjištěno, že beta-karoten je doprovázen v přírodním materiálu také alfa-karotenem a malým množstvím gama-karotenu. Bez vitaminu A by se nemohly tvořit nové buňky, které udržují funkčnost naší pokožky. Vitamin A podporuje zrak a stabilizuje vlasy, kůži a zuby.

Vitamin D


Redukuje v organismu rovnováhu vápníku, fosforu, a dalších minerálních látek, které se podílejí na zpevňování kostí a zubů. Vitamin D také zabraňuje kostnímu onemocnění osteoporóze.

Vitamin E


Je to intracelulární lipofilní antioxidant, který přerušuje řetězové reakce při peroxidaci lipidů. Existuje 8 izomerů vitaminu E, nejúčinnější z nich je alfa-tokoferol. Alfa-tokoferol chrání lipidy tím, že vychytává peroxylové radikály. Přeměňuje je na hydroperoxidy, čímž minimalizují tvorbu volných radikálů mastných kyselin. Speciální role je také připisována gama-tokoferolu. Ve srovnání s alfa-tokoferolem je gama-tokoferol schopný lépe vychytávat mutageny v lipofilních částicích.

Vitamin K


Podporuje srážlivost krve, společně s vitaminem D se podílí na stálé přestavbě kostí. Střevní bakterie v dostatečné míře produkují vitamin K. Výživou se v rozhodujícím množství dostává vitamin K do organismu pouze u novorozenců, u nich se ještě nevytvořila střevní flora, která vitamin K podporuje.

Vitamin B1


Se účastní většiny procesů, při kterých získává organismus ze sacharidů energii. Je důležitým stavebním kamenem pro enzymy, které se podílejí na řízení těchto procesů. Při výživě, která je chudá na obsah vitaminu B1, ale bohatá na cukry, spotřebuje naše tělo všechny rezervy vitaminu B1. Tento vitamin je také důležitý při přenosu nervových vzruchů do svalu a regeneraci nervového systému.

Vitamin B2


Podílí se na enzymatické činnosti, zasahující do redukčně oxidačních procesů buněk. Vitamin B2 sehrává důležitou roli v látkové výměně proteinů a tuků tím, že dodává vodík. Představuje jeden ze stavebních kamenů sacharidu ribózy. Ve smíšené stravě se vitamin B2 vyskytuje v dostatečném množství.

Vitamin B6


Je důležitý pro enzymy, které řídí tvorbu a štěpení bílkovin. Podílí se také na tvorbě kyseliny žlučové, krevního barviva hemoglobinu a některých hormonů ve tkáni. Spolupodílí se také na procesech v nervovém systému, kde jako látkový přenašeč zprostředkovává impulzy mezi nervovými buňkami.

Vitamin B12


Účastní se mnoha metabolických procesů, je součástí enzymů, které regulují ve svalové tkáni dodávání energie přijaté z potravin. Při nedostatku vitaminu B12 se objevuje chudokrevnost.

Vitamin C


Je pro člověka esenciálním nutričním faktorem a jeho koncentrace ve vnitřním prostředí lidského organismu je závislá na perorálním příjmu. Snadno vychytává reaktivní kyslíkové a dusíkaté radikály a tím efektivně chrání substráty před oxidativním poškozením. Hlavní antioxidační funkce vitaminů C spočívají především v ochraně LDL částic proti oxidaci, regeneraci tokoferolu v lipoproteinových částicích z tokoferoxylového radikálu a v regeneraci glutationu z jeho oxidované formy. Vitamin C také urychluje hojení, stabilizuje cévy, zlepšuje příjem železa z potravy.

revidováno dne 14.10.2008

Redukční jídelníček