dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / O potravinách / Sója a její produkty

Sója

21.3.2004 15:56Sója luštinatá (Glycine soja), luskovina patřící do čeledi bobovité (Fabaceae) a rodu Glycine. Je prastarou kulturní rostlinou pocházející z jihovýchodní Asie, pravděpodobně z Číny. Sója patří mezi teplomilné rostliny. V našich klimatických podmínkách se pěstuje jen keříčkovitá odrůda na jižní Moravě a Polabské nížině.

revidováno dne: 6.5.2010

Plodem sóji jsou lusky s jedním až čtyřmi semeny tzv. sójové boby, které jsou výjimečné svým chemickým složením. Semena obsahují 38 % bílkovin o vysoké výživové hodnotě, 19,2 % tuků, které mají příznivé složení mastných kyselin s vysokým podílem fosfolipidů a 27 % sacharidů. Přírodní látky obsažená v sóje fytoestrogeny, pomáhají upravovat zvýšenou hladinu ženských hormonů. Sója představuje pro národy východní a jihovýchodní Asie, kde se konzumuje velmi málo masa, mléka a mléčných výrobků základní potravinu spolu s rýží. Sója je rostlina, která může dosahovat výšky až jednoho metru. Existuje také několik druhů sóji. Výživová hodnota sójové bílkoviny je velmi bohatá, můžeme ji srovnávat s bílkovinami masa, v některých případech mohou zcela nahradit bílkovinu masa. Sója představuje vysoce výživnou potravinu, kterou bychom však neměli konzumovat ve velkém množství, protože soja obsahuje velké množství estrogenů, u žen může narušit menstruační cyklus, může narušit činnost šťítné žlázy (obsahuje hodně hormonů), u těhotných žen vysoké hodnoty přírodních hormonů můžou narušit nervový systém plodu. Sója obsahuje puriny stejně tak jako čočka, hrách..., takže při dně by se neměla konzumovat ve velkých dávkách, navíc sója se špatně tráví, i sojové výrobky z ní (např. sojové maso - kostky), měli bychom tedy konzumovat sóju podle zásad racionální výživy tzn. "nic se nemá přehánět". Není třeba ji jíst však denně, jak se mylně domnívají ti, kdo např. přešli na vegetariánskou stravu...

Produkty získané ze sóji




Sójové maso


Může být kombinované ještě s obilnou moukou a ořechy nebo může obsahovat pouze sojové boby. V obchodě můžeme koupit nejrůznější druhy jako jsou sojové kostky, sojová drť, sojové plátky atd. Slouží jako náhrada za maso, když např. přecházíme na vegetariánskou stravu. Dnes již existuje spousta receptů, jak chutně a správně připravovat sojové maso.

Sojový olej


Vyrábí se přírodní extrakcí ze sójových bobů. Obsahuje až 61 % nenasycených mastných kyselin s vícečetnými dvojnými vazbami, zejména kyselina linolová a neobsahuje cholesterol. Používá se hlavně do salátů, pečiva.

Sójový lecithin


Extrakt získaný ze sójového oleje. Používá se v potravinářském průmyslu jako emulgátor do výrobků s vysokým obsahem tuků a olejů. Dále pro výrobu potravinových doplňků. Lecitin podporuje mozkovou činnost a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Sojové mléko


viz Sójové nápoje

Sojová mouka


Jsou to vlastně rozemleté pražené sojové boby. Můžeme z ní péct pečivo, dělat těstoviny. Její použití při přípravě těsta nám umožňuje vyřadit vejce, sójová mouka je jejich dobrou náhradou. Mouka může být plnotučná, polotučná nebo odtučněná. Pro vysoký obsah bílkovin 40 – 50 % se přidávají do potravinových výrobků k jejich obohacení. Je Vhodná k přípravě těstovin, zákusků, pečiva. Sójová mouka neobsahuje lepek.

Nefermentované sójové výrobky




Sójové nápoje (nesprávně označované jako sojové mléko)


Připravují se z bobů předem namočených ve vodě, které se potom vaří a přefiltrují. Mohou nahradit kravské mléko, neobsahují tuk ani cholesterol. Nesprávně se nazývají sójové mléko. Obsahuje železo, vitamin B1.

Tofu


Připravuje se přidáním srážecího činidla (CaCl2, CaSO4) (např. může být i citron) do sójového nápoje. Poté se několik dní lisuje do polotuhé konzistence a odstraňuje se přebytečná tekutina. Tofu je neutrální chutě. Vyrábí se v různých příchutích. Tofu je vlastně sojový sýr. Nahrazuje se jím tvaroh. Dnes je k dispozici spoustu receptů, jak chutně jednoduše tofu tepelně upravovat.

Sojanéza


Sojanézou můžeme nahradit tatarku nebo majonézou. Hlavní výhodou je malý obsah tuku a bezvaječnost.revidováno dne 6.5.2010
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: