dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Super potraviny (superfoods) na našem talíři

Super potraviny

1.10.2016 23:34Téměř každý z nás se v poslední době setkal s termínem „superpotraviny“ neboli anglicky „superfoods“. Tento výraz se často skloňuje v nejrůznějších souvislostech se zdravou výživou, ne každý ale ví, co si pod tímto pojmem má představit.

Autor článku: Ing. Eva Pecháčová


revidováno dne: 2.10.2016

Kakaový bob (řezaný) je super potravina (superfoods)

Kakaový bob (řezaný) je super potravina (superfoods)
foto: redakce@dietologie.cz

Super potraviny (superfoods) nejsou to ani žádné zázračné koktejly, ani žádné želé, jak je známe ze seriálu Návštěvníci, které člověk spolkne a má na den s jídlem vystaráno. Superpotravinami nás zásobuje samotná matka příroda. Jsou to tedy takové "super" potraviny, které kromě své výživové hodnoty mají také konkrétní a prokazatelný pozitivní vliv na naše zdraví, tedy jakousi přidanou hodnotu. Něco, čím naše zdraví konkrétně zlepšují. Jsou výjimečné svým obsahem živin, vitamínů, minerálů, antioxidantů (látek, které úspěšně potlačují vliv volných radikálů, vznikajících v těle při metabolických reakcích), esenciálních živin (těch, které si tělo neumí vyrobit samo). Podporují imunitní systém, posilují srdeční svalstvo, upravují cholesterol, omlazují buňky. Když zabrousíme do historie, zjistíme, že superpotraviny byly pro své účinky, léčivý charakter a uzdravující schopnosti známy již před tisíci lety. Mnoho z nich také pochází z míst, kde sídlily starodávné civilizace (Jižní Amerika, severní Afrika, Asie). Drsné podmínky, jako pouště, vysoká nadmořská výška apod. donutily tyto plodiny zadržovat v sobě co nejvíc živin, aby vůbec přežily, proto jsou tak abnormálně bohaté na živiny. Termínem superpotraviny se dnes označuje celá řada rostlin a plodin, zde jsou nejčastěji uváděné:

Acai berry (Acai bobule)


Ovoce pocházející z deštných amazonských pralesů v Brazílii, je podobné našim borůvkám. Má velmi silné antioxidační účinky. Dále pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, regeneruje buňky, snižuje krevní tlak, zvyšuje imunitu, zlepšuje zrak, výrazně zvyšuje energii, snižuje stres.

Aloe vera


Léčivá sukulentní rostlina původem ze severní Afriky označovaná jako „rostlina nesmrtelnosti“. Šťáva z Aloe Vera má čistící, antioxidační a detoxikační účinky, podporuje správnou funkci střev a dobré trávení. Známé jsou také hojivé účinky Aloe Vera na pokožku, výborně působí proti popáleninám, puchýřům, odřeninám.

Gingsen (ženšen)


Gingsen Ženšen pravý, kořen života, je přírodní afrodisiakum a antidepresivum. Přispívá k dlouhověkosti, zvyšuje výkonnost, podporuje koncentraci a paměť, snižuje hladinu stresu, zvyšuje obranyschopnost, podporuje zdravý spánek.

Goji


Plody kustovnice čínské pocházejí především úrodné půdy Himaláje. Mají sytě červenou barvu a jsou velké asi jako sušené rozinky. Chutí připomínají něco mezi brusinkou, jablkem nebo šípkem. Mají výborné antioxidační účinky, podporují imunitu, vitalitu a dlouhověkost. Není zřejmě náhodou, že lidé z oblasti Himaláje, kde je Goji běžnou součástí jídelníčku, se běžně dožívají nejvyššího průměrného věku na Zemi.

Chia seeds (Chia semínka)


Semínka šalvěje hispánské, pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. Semínka Chia mají vynikající hydrofilní vlastnosti, tj. vysokou schopnost vázat na sebe vodu – 1 díl semínek dokáže zvětšit svůj objem až 12x. Jsou také významným zdrojem proteinů, kvalitních sacharidů, tuků, z nichž mají vysoké zastoupení rostlinné Omega-3 mastné kyseliny a v neposlední řadě obsah až 34 g vlákniny na 100 g semínek. Mohou tedy sloužit jako obrovská zásobárna energie a všech živin koncentrovaná v malém obsahu. Semínka Chia dále obsahují řadu antioxidantů, vápník, železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny v čisté a přírodní formě.

Chlorella


Sladkovodní řasa původem z Japonska. O chlorelle se často mluví jako o zelené potravině budoucnosti. Chlorella čistí organismus, zvyšuje odolnost vůči infekcím a virům, zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost organismu, preventivně chrání před civilizačními chorobami – především kardiovaskulárního systému, pomáhá při diabetu – reguluje hladinu v krvi, reguluje tlak krve, podporuje trávení, pozitivně ovlivňuje spánek, myšlení a paměť, dokáže potlačit řadu infekcí, včetně boreliózy.

Maqui berry (bobule Maqui)


Je to ovoce, které roste na až pětimetrových stromech v jihoamerické Patagonii. V současnosti jsou tyto bobule považovány za nejsilnější antioxidant na světě. Předčí svými hodnotami dokonce Acai berry, donedávna považované za číslo jedna v antioxidačních účincích. Maqui se přisuzuje, že částečně tlumí hlad, zrychluje metabolismus a čištění organismu, proto je to velký hit mezi prostředky na hubnutí. Hlavní význam Maqui berry je ale v jeho schopnosti pomáhat lidem s civilizačními chorobami. Je bohatý na flavonoidy, které neutralizují volné radikály. Může zpomalovat stárnutí a snižovat riziko civilizačních chorob.

Raw cacao (kakaové boby)


Plody kakaovníku původem z jižní Ameriky. Pro náš organismus je to doslova vitamínová a minerální bomba (mangan, železo, zinek, draslík, meď…). Mají také antioxidační účinky, obsahují až 13 % flavonoidů. Díky vysokému množství obsaženého hořčíku a dále obsahu dopaminu, serotoninu a aminokyseliny tryptofanu blahodárně působí na nervovou soustavu, zlepšují náladu, jejich konzumace může snižovat stres a projevy depresí nebo chronického únavového syndromu.

Spirulina


Planktonní modrozelená sinice se pěstuje na farmách v USA, Indii, Číně a Japonsku. Obsahuje mnoho vitamínů (mimo jiné vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamin C, vitamin D, vitamin A a vitamin E a karoteny). V současnosti začíná být na vzestupu její konzumace hlavně díky jejímu vysokému obsahu bílkovin (více jak 50 %) a to jí řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté potraviny v přírodě. Obsahuje všech 8 základních aminokyselin, což z ní činí kompletní bílkovinu.

Barley (mladý ječmen)


prášek získávaný z mladých listů ječmene, má detoxikační účinky.

Golden seal


léčivá bylina podporující imunitu, výborná při chřipce a nachlazení.

Wakame – mořská řasa


podobná Kombu, vysoký obsah minerálů

Blue green algae - modrozelené mořské řasy


pozitivní vliv na nervový systém

Dulse


jedlá mořská řasa, bohatá na obsah jódu a železa.

Kelp


hnědá mořská řasa, nejbohatší přírodní zdroj jódu

Coconut (kokosový ořech)


obsahuje velké množství vitamínů a minerálů

Maca (řeřicha peruánská)


podpoření fyzického a duševního výkonu, zdroj energie, afrodiziakum

Durian


tropické ovoce, velmi lahodný plod, kaloricky vydatný, obsahuje hodně vitamínů a minerálů, při jídle vyvolává blažené pocity a působí jako afrodiziakum.

Noni


tropická rostlina, obsahuje 17 aminokyselin a působí proti migrénám a depresím. V budoucnosti tedy může hrát významnou roli v prevenci demencí starší lidí (zejména Alzheimerova a Parkinsonova nemoc)

Turmeric (kurkuma)


neboli indický šafrán, používá se v kari koření. Má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí.

Kombu – mořská řasa


je bohatým zdrojem jódu, kromě toho má vysoký obsah kyseliny glutamové, proto se jí také říká „přírodní glutamát sodný“.

Wheat-grass (zelená pšenice)


vysoký obsah vitamínů a minerálních látek, zvyšuje obranyschopnost, snižuje únavu

Echinacea – (třapatka)


posiluje imunitní systém, výborná v době chřipek a nachlazení

A co české superpotraviny?


A na závěr něco z českých luhů a hájů, protože superpotraviny se vyskytují také u nás. Věděli jste například, že mezi superpotraviny se řadí bobulovité ovoce (jahody, borůvky, ostružiny, brusinky, maliny), které působí jako prevence rakoviny? Obsahují totiž kyselinu ellagovou a polyfenoly, které mohou zpomalit růst nádorů. Některé z polyfenolů mohou také pomoci zabít rakovinné buňky. Nebo že brusinky působí proti zánětům močových cest a borůvky kromě svého chemoprotektivního (protirakovinného) působení mají výrazné antioxidační účinky, čistí a chrání náš organismus před nežádoucími vlivy volných radikálů? Všeobecně známé „obyčejné“ včelí produkty – med, pyl, propolis, mateří kašička, které významně pomáhají zvyšovat imunitu, také řadíme mezi superpotraviny. Dále musím zmínit kopřivu. Její použití je velmi rozmanité. Působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, urychluje hojení ran, působí protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin. Další významný český zástupce superpotravin je česnek. Má silné protiparazitární, protiplísňové, protikvasinkové a antibakteriální účinky. Kromě toho pomáhá při rozpouštění tuků, nánosů, krevních sraženin, snížení cholesterolu a krevního tlaku. Je účinný antioxidant a posiluje imunitu. Zázvor sice není původem od nás, ale tu široce rozšířený a známý. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Léčí rýmu a chřipku. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy.

Závěrem


Co říci úplným závěrem? Troufám si tvrdit, že super potraviny jsou potravinami budoucnosti. Možností, jak účinně chránit a podporovat své zdraví, bojovat proti nejrůznějším vlivům civilizačních chorob, zvyšovat svojí obranyschopnost a vitalitu. Je to jedna z cest, jak preventivně využít pozitivního účinku toho, co nabízí příroda dříve, než nemoci vypuknout a bude třeba se proti nim bránit léky – chemickými preparáty.

Zdroje literatury


  1. Studijní materiál kurzu Poradce pro výživu, Institut zdravého životního stylu s.r.o.
  2. http://www.jakorybicka.cz/2011/06/08/co-to-jsou-superfoods-neboli-super-potraviny/
  3. http://www.superpotraviny.net/
  4. https://botanic.cz/superpotraviny

revidováno dne 2.10.2016

Redukční jídelníček