dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / Směry ve výživě / Vegetariánství

Vegetariánství

29.5.2003 14:58Vegetariánství, jako určitý směr výživy se vždy pojil s náboženskou etikou. Jenže v současné době roste zájem o tyto speciální diety jednak jako způsob léčby, jednak jako prevence různých civilizačních chorob.

revidováno dne: 11.10.2012

rostlinná strava
foto: redakce@dietologie.cz
Historie vegetariánství bylo praktikováno ve Středomoří už v prvním století před naším letopočtem. Moderní hnutí, jež začalo teprve v šedesátých letech dvacátého století, nebylo ničím jiným než oživením antické filozofie. Ve východním Středomoří se první záznamy o vegetariánství jako o způsobu života, nikoli jako o pouze dočasné praxi tvořící součást náboženských rituálů, objevily v díle matematika Pythagora (6 stol. př. n. l.). Pythagoras a jeho následovníci byli přesvědčeni, že tělo a mysl je nutné udržovat v rovnováze a že je třeba zachovávat přátelství ke všem druhům zvířat. Vegetariánství bylo praktikováno jako výraz ke všem živým bytostem. V 17. a 18 století bylo vegetariánství prosazováno více, byla to reakce na humanitární hnutí. V 19 století už bylo vyloučení masa z jídelníčku součástí hnutí za zdravější a lehčí stravování.

Definice Vegetariánství


Vegetariánství je způsob života, při kterém je ze stravování zcela vyloučeno maso včetně drůbeže a ryb.

Definice Veganismu


Praxe a teorie veganismu zakazuje všechny živočišné výrobky včetně másla, mléka, jogurtů a vajec. Vyznavači, kteří jsou hodně přísní v tomto směru nepoužívají ani takové výrobky jako je vlna, hedvábí a kůže.

Proteiny – bílkoviny


Maso je nejlepším zdrojem bílkovin (proteinů), stejně dobrá je sója a ořechy. V čem je tedy problém, když vegetariáni mohou klidně konzumovat ořechy a sóju. Protein (bílkovina) se skládá z chemických látek zvaných aminokyseliny, z nichž osm je nezbytně nutných pro správnou funkci lidského těla.

Plnohodnotné bílkoviny


Potraviny jako je maso, ryby, vejce, mléko, sýry a mléčné výrobky obsahují tyto základní aminokyseliny a jsou proto plnohodnotné bílkoviny.

Neplnohodnotné bílkoviny


Potraviny, které postrádají jednu nebo více aminokyselin jsou známé jako neplnohodnotné bílkoviny. Pokud vegetarián vyloučí ze stravy maso a masné výrobky, tedy plnohodnotné bílkoviny, pak je důležité, aby dostal aminokyseliny z jiných zdrojů. To je možné pouze kombinací dvou nebo více neplnohodnotných potravin. To znamená, že jedna potravina musí obsahovat právě ty bílkoviny, které jiná nemá. Problém s neplnohodnotnými bílkovinami je tedy možno řešit kombinací se správnými aminokyselinami ve správném poměru.

Vitamíny


Ale existují další nutriční faktory, kterých by si měli vegetariáni i vegani být vědomi. Vegani by si měli zajistit přísun vitaminů B12, B2 a D, aby se nedostali do deficitu. Vitamín B12 je důležitý na krvetvorbu a pro zdravý nervový systém, je dostupný pouze přirozenou cestou ze živočišných produktů, ale někdy obohacené rostlinné produkty obsahují doporučenou dávku taky. I vitamin B2 je základním druhem metabolismu a obnovy tkání. Ten se nachází zejména v živočišných produktech, . Vitamin D si tělo dokáže vytvořit samo, hlavně tím, že vystavíme kůži slunečním paprskům, ale mnoho obyvatel severní polokoule potřebuje tento vitamin i z náhradního potravinového zdroje. Takové zdroje jsou vejce, mléko, rybí tuk, obohacené margaríny.

Závěr


Pozitivum ve vegetariánské stravě může být to, že tito lidé dodržující dietu trpí daleko méně dvěma, na Západě nejrozšířenějšími chorobami – vysoký krevní tlak (hypertenze) a obezita. Odborníci z celého světa vedou o definicích správné výživy rozsáhlé diskuse. Důležité je však to, abychom věnovali pozornost správně vyváženým výživovým látkám.revidováno dne 11.10.2012
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: