dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / Směry ve výživě / Vitariánství

Vitariánství

23.7.2011 11:51Vitariánství je konzumace výhradně přirozené syrové tepelně neupravené surové stravy především rostlinné.

revidováno dne: 23.7.2011

Vitariánská strava

Vitariánská strava
foto: Nomi Shannon

Vitariánská strava je vhodná na pročištění těla i mysli (výživa má velký vliv nejen na zdraví těla, ale i na zdraví ducha, tj. našeho nitra). Správná výživa dodává energii tělu i mysli, zbystřuje rozum, zjasňuje myšlení, osvěžuje paměť, usnadňuje koncentraci, dodává pocit energie, síly, vitality, k tomu též slouží dostatek pohybu (každému člověku vyhovuje jiný typ pohybu). Vitariánská strava s větším množstvím tekutin a dostatkem pohybu i relaxace je výborná na detoxikaci organismu, kdy bývá obvykle překyselený organismus.

Nevýhody vitariánské stravy


Těžko si však lze představit konzumaci brambor a luštěnin v syrovém stavu – brambory obsahují solanin, který je toxický pro lidský organismus a který se ničí tepelným zpracováním a luštěniny kromě naklíčené čočky jsou za syrova téměř nestravitelné. Sehnat nepasterizované, čerstvé mléko, tj. přímo nadojené je velice obtížné, rovněž vidím problém s konzumací syrových vajec. Vaječný žloutek je velice zdravý, ale v syrovém stavu v něm mohou být různé bakterie, např. salmonela.

Dieta a vitariálnská strava


Vitariánská strava je sice jednostranná, nedoporučujeme ji jako každodenní stravu, ale doporučujeme ji jako vynikající detoxikační prostředek pro lidi, kteří nemají nějaká dietní omezení (např. nedrží dietu s omezením zbytků). Při redukční dietě, nejsou-li další dietní omezení, je dobré na několik dní zařadit vitariánskou stravu s dostatkem tekutin  i pohybu, strava nejen pročistí organismus, ale odlehčí mu i o nějaké to přebytečné kilo. A obézní jedinec si též zvykne konzumovat menší porce – např. sní méně naklíčených pšeničných zrn se zeleninovým salátem a olivovým olejem než nějakého výrobku z pšeníčné mouky, např. vařených těstovin, chleba, apod.

Názor vitariánů


Pestrou vitariánskou stravu lze bez obav používat jako každodenní stravu, již řadu let jsem vitariánem a jsem v plném zdraví a v plné kondici. Příjemným vedlejším účinkem vitarianské stravy je to, že u každého vede k normalizaci jeho váhy směrem k ideální hmotnosti – ten kdo je "podvýživený", tak přibere a kdo je "tlustý", tak zhubne. Přirozeně syrová strava má skutecně neuvěřitelný vliv na pročištění těla i mysli, je vyborná na detoxikaci. Rád bych uklidnil obavy z toho, že něco nelze konzumovat za syrova, například zmíněné brambory nebo luštěniny (například syrové fazole je až na vyjímky jedovatá). Vitariani nejí ani syrové maso, "syrovost" tepelná neupravenost se vztahuje spíše k rostlinné stravě, takže žádná syrová vejce. Vitariáni obecně z jistých důvodů nekonzumují ani mléko a mlécné výrobky (nejsou určené pro lidskou výživu...). Živočišné produkty se u vitarianů zpravidla omezují například jen na med, kvašené nebo fermentované potraviny. Vitáriánská strava je v podstatě stejná jako konvenční, jen ty živiny a vitamíny mají jinou podobu, jsou jinak "zabalené". Z vlastní zkušenosti Vám můžu říct, že pokud je vitariánská strava správná a pestrá (což je celkem snadné), tak je nesrovnatelná s běžnou vařenou stravou. Čerstvá syrová strava je mnohem vyživnější a vitálnější.

Kniha What Do Raw Fooders Eat?


v Kalifornii – USA Vyšla 15.7.2011 výjímečná kniha "What Do Raw Fooders Eat?" (v překladu "Co jí vitariáni?") od známé vitariánky Nomi Shannon. Kniha vychází v angličtině. Nomi Shannon vzdělavatelka v oblasti zdraví, vitariánka, šéfkuchařka a koučka zdravého životního stylu, guru přirozené syrové rostlinné stravy. Nomi v roce 2009 oslovila 48 vitariánů z celého světa a podařilo se jí získat jejich podrobné týdenní jídelníčky, které zachycují všechno, co během jednoho týdne snědli. Po téměř dvouletém úsilí se jí tyto záznamy o jídle podařilo zpracovat a vytvořit tuto jedinečnou knihu.
What Do Raw Fooders Eat

What Do Raw Fooders Eat
foto: Nomi Shannon


Představení knihy "What Do Raw Fooders Eat?"


Na něco málo více než 200 stranách této knihy nalezne čtenář krátké představení jednotlivých vitariánů, jejich filosofii, podrobný záznam všeho co požili (tedy snědli i vypili) v průběhu jednoho týdne od neděle do soboty. Člověk si často myslí, že už snad vyzkoušel všechny recepty, ale tato kniha nabízí stovky úplně nových nápadů a netradičních a inspirativních receptů pro potěchu chuťových pohárků a zpestření jídelníčku. Nechybí ani odkazy na webové stránky těchto vitariánů a spousta krásných barevných fotografií lákavých a chutných jídel. Díky této knize můžete nahlédnout do kuchyní známých vitariánů jako například Victoria Boutenko, Dr. Doug Graham, Cherie Soria, Matt Monarch, Dr. Jameth Sheridan, Jinjee Talifero, Nomi Shannon, Will Tuttle, autor knihy The World Peace Diet, Susan Schenck, autor knihy The Live Food Factor, Trevor Justice, autor institutu Vegetarian Health Institute. Podrobným týdenním záznamem o snědeném jídle přispěli i "neznámí" a "běžní" lidé / vitariáni například z těchto koutů světa (Česká republika, USA, Indie, Austrálie, Arizona, Izrael, Velká Británie, Francie, Ekvádor, Kostarika, Mexiko). Díky tomu v ní každý najde inspiraci vhodnou právě pro oblast ve které žije. Čtenářům se nabízí skutečně pestré stravovací zvyklosti vitariánů různého věku, mužů i žen.

Krátce z ukázkové kapitoly


Pokud se necítíte dobře kvůli tomu, že jíte “příliš mnoho” vařené stravy, tato kapitola vám pomůže. Martine je dobrým příkladem osoby, která jí velké procento syrové stravy, kombinuje syrovou stravu se zdravou vařenou stravou, například horkou polévku a quinou. Kromě jejího fascinujícího záznamu o jídelníčku získáte také její čtyři nejlepší recepty: Džus „dobré ráno“, Zelený koktejl, Paštiku z oříšků Cashew a slunečnicových semen s kari kořením, Ovocný dezert.
What Do Raw Fooders Eat

What Do Raw Fooders Eat
foto: Nomi Shannon


Stručně o autorce


Nomi je světoznámá autorka a koučka, která vydala mnoho knih a získala řadu ocenění. Její nejprodávanější knihy "The Raw Gourmet" se prodalo 150 000 kopií. Další z jejích knih - Raw Food Celebrations (na které s ní spolupracovala Sheryl Duruz) - se prodává v knihkupectvích po celém světě. Vitariánkou je od roku 1987. Nomi publikuje v časopisech Alive, Get Fresh, San Diego North County Times, Galveston News a také v řadě rádiových vysílání a v dalších médiích. V roce 2008 získala Nomi tři nejlepší ocenění za vitariánství – Best Raw Educator (nejlepší vitariánský edukátor), Favorite Raw Chef (oblíbený vitariánský šéfkuchař) a Favorite Raw Book (oblíbená vitariánská kniha). V letech 2009 a 2010 se umístila mezi pěti nejlepšími v různých kategoriích včetně: Best Educator (nejlepší edukátor), Chef (šéfkuchař), Blog, Online Store (online obchod) a Funniest Raw Woman (nejzábavnější žena - vitariánka). Nomi je diplomovaným edukátorem institutu Hippocrates Health Institute (alternativní institut zdraví ve Floridě). Nomi je známá tím, že učí lidi osvědčené postupy jak si udržet nebo znovu získat zářivé zdraví. Kvůli častému výskytu protichůdných informací o tom jaká vitariánská strava je "nejlepší", by mnoho vitariánů chtělo vědět co tedy vlastně mají jíst? Nomi ukazuje lidem přirozenou cestu jak lze prospívat na vitariánské stravě a smetá všechny pochybnosti. Učí lidi jak rychle a snadno připravit lahodná jídla, díky jejím radám se každý ve své domácnosti stane úspěšným šéfkuchařem. Fanoušci autorky Nomi Shannon a její zákazníci a čtenáři jejího elektronického bulletinu očekávají se zatajeným dechem její připravovanou knihu “What do Raw Fooders Eat?” (v překladu "Co jí vitariáni"). Tento projekt se skládá z podrobných záznamů o tom, co 48 vitariánů z celého světa snědlo v průběhu sedmi po sobě jdoucích dnů. Zapojili se známí vitariáni i "obyčejní" vitariáni. Kniha obsahuje i interviewa a recepty.

revidováno dne 23.7.2011

Redukční jídelníček