transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dětí / Nemléčné příkrmy pro kojence

Nemléčné příkrmy pro kojence

19.2.2009 21:23S nemléčnými příkrmy pro kojence můžeme začít po dokončeném 6 měsíci u kojeného dítěte a u uměle živeného dítěte mezi dokončeným 4 a ž 6 měsícem.

revidováno dne: 22.2.2009

Kojenci potřebují speciální stravu

Kojenci potřebují speciální stravu
foto: redakce@dietologie.cz

Mateřské mléko i nadále stačí krýt potřeby růstu, ale dítě se dostalo do období, kdy rádo věci kouše, žvýká, svaly jazyka a úst jsou dostatečně silné. Je mnohem šikovnější a zajímá se o jiné chuti.

Co je to nemléčný příkrm?


Nemléčným příkrmem se rozumí rozmělněná, mladá sladší zelenina, obvykle to bývá mrkev, které stačí 2 – 3 lžičky a poté se dítě dokojí nebo podá umělé mléko. Během 3-4 dnů se přidává další druh zeleniny, vhodná je brokolice, květák a brambory. Zelenina by se neměla úplně mixovat, je dobré uvařenou zeleninu v nesolené vodě rozmělnit vidličkou nebo propasírovat. Později tuto zeleninu zkombinujeme s masem. Množství jemně nakrájeného libového a vařeného masa je 20 g na 1 dávku, od 7 měsíce 30 g na jednu dávku. Jednou za týden doplníme zeleninu žloutkem, který však musí projít varem, aby se předešlo bakteriální nákaze. Vaječný bílek je pro dítě do jednoho roku zcela nevhodný.

Pyré a kaše


Po příkrmech ze zeleniny, masa a žloutku postupně do jídelníčku kojence zařazujeme ovocné pyré, obilné a rýžové kaše. Tyto kaše je vhodné kupovat a na výrobku musí být označení druhu obiloviny, údaj o věku od kterého je vhodné ji dítěti podávat. Obilninové kaše nesmí být podány dříve než po 6 měsíci. Jídlo nesolíme, nekořeníme a nepřislazujeme, ani ovocné příkrmy není vhodné sladit, samo ovoce obsahuje poměrně dost ovocného cukru.

Druhy surovin


Na přípravu stravy používáme zásadně ovoce a zeleninu, která je čerstvá, čistá a bez konzervačních látek. Zelenina by neměla obsahovat větší množství dusíku a dusičnanů. Zelenina, která je bohatá na dusík je hlávkový salát, zelí, červená řepa, špenát , celer, cukety. Pokud budete používat zeleninu bohatou na dusík je vhodné ji kombinovat s ovocem, protože vitamin C obsažený v ovoci zabraňuje přeměně dusíku na dusičnany a podporuje vstřebávání železa ze zeleniny. Do masozeleninových polévek je vhodné přidat 1/2 lžičky slunečnicového nebo olivového oleje, tím podpoříme vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. K přípravě kojenecké stravy je vhodná pouze voda, která je určena pro kojence. Od 9 měsíce můžeme připravovat hustější stravu s většími kousky, zařazujeme také syrovou zeleninu k podpoře žvýkání.

Dávkování


Průměrné zdravé kojené dítě by mělo dostávat příkrm 2x–3x denně ve věku od 6–8  měsíce a 3x–4x denně ve věku od 9–11 měsíců.

revidováno dne 22.2.2009

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dětí / Nemléčné příkrmy pro kojence
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
 dalšíVýživa batolat, strava batolete Výživa dětíVýživa dětí
Reklama
Výživa v těhotenství

Mohlo by Vás zajímat:

Recepty stravy pro batolata (recepty)
Dieta č. 12 pro batolata (poradna)

Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: