transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dospělých / Proč si všímat složení výrobků na obalu? aneb Peklo na talíři

Peklo na talíři

11.10.2012 14:36Lidi trpící celiakií si musí všímat složení výrobků na obalu. Ale nejen oni. Na otázku, proč je třeba, aby si všímali složení výrobků na obalu i běžní spotřebitelé, kteří nemají žádná dietní omezení, se pokusili odpovědět tvůrci pořadu Peklo na talíři.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 11.10.2012

Matoucí neznámá složení, psaná malým fontem, nutí spotřebitele počítat...

Matoucí neznámá složení, psaná malým fontem, nutí spotřebitele počítat...
foto: redakce@dietologie.cz

Tvůrci pořadu „Peklo na talíři“ provedli rozbor několika běžných potravin a zde jsou jejich výsledky.

Krabí tyčinky bez kraba


Něco jiného je napsáno na obalu a něco jiného je napsáno drobnějším, často velmi drobným písmem, na zadní straně obalu za slovem složení. Například na obalu je napsáno Surimi krabí tyčinky, ale ve složení výrobku není uvedeno krabí maso, ale tyčinky z rybího masa s krabí příchutí. Další příklad: citronka sice vypadá jako citronová šťáva, ale je to voda, kyselina citronová a další chemické látky. Citronka obsahuje min. 0,4% šťávy z citronu, což je na 1 l vody 4 ml šťávy. Citronka 1 l stojí 16 Kč, zatímco 1 l koncentrátu citronové šťávy (obsahuje 99,6 % šťávy z citronu), stojí 26 Kč.

Není čokoláda jako čokoláda


V daném regále lze najít i jiný výrobek, např. v regále s čokoládami lze najít kakaovo-mléčnou pochoutku, která nemá s čokoládou nic společného, snad jen to, že je umístěna v regále mezi čokoládami. Obsahuje 8 % kakaové hmoty s nižším množstvím tuků, česká norma říká, že výrobek, který obsahuje méně než 10 % kakaové hmoty, se nesmí nazývat čokoláda. Tak se sice skutečně nenazývá, ale je umístěn v regále mezi čokoládami. Další příklad: v regále mezi 100% džusy jsou ovocné nápoje (obsahují méně než 25 % ovocné složky), např. Capri, obsahuje 4 % šťávy z ovoce, antioxidanty, vodu.

Matoucí obrázek na obalu


Matoucí může bát nejen obrázek na obalu, ale i vzhled výrobku, příkladem je mražená šunková pizza s šunkou. V mražené šunkové pizze s šunkou, která je od stejného výrobce (číselný kód výrobce je umístěn na zadní straně obalu vlevo dole v elipse), přestože je koupená v různých supermarketech (liší se pouze obalem a cenou), je 0,02 % šunky, což je 0,9 g šunky. To, co vypadá jako šunka, není šunka, ale výrobní salám.

Výrobní salám


Výrobní salám najdete v mražené „šunkové pizze s šunkou“ a v různých lahůdkářských výrobcích, např. salátech, aspicích, pomazánkách (např. grónská pomazánka). Hlavní složkou výrobního salámu je strojně oddělené drůbeží maso, (drůbeží skelety se pod velkým tlakem lisují a vznikne drůbeží separát), dalšími složkami jsou drůbeží kůže, vepřové kůže (jelikož jsou tvrdé, namočí se na 24 hodin do láku, nejen, aby změkly, ale aby nabyly na objemu), přidá se led (aby byl salám šťavnatý), stabilizátory barvy, emulgátory, koření, škroby, vše se umele a uvaří a salám je hotový. Výrobní cena 1 kg výrobního salámu je 15 Kč.

Výrobek „bez chemických přísad a konzervantů“


I potravinové výrobky pro děti mohou mít napsáno něco jiného na obalech a něco jiného ve složení výrobků, příkladem je jemná paštika junior s obrázkem malého dítěte, kde je uvedeno, že výrobek je bez chemických přísad a konzervantů. Ale ve složení výrobků je drobným písmem psáno: vepřové sádlo, vývar z kostí, vejce, rajčatový protlak, 6 g vepřového masa, 5 g jater (hmotnost výrobku je 100 g), stabilizátory, antioxidanty, regulátory kyselosti, zvýrazňovače chuti a vůně, E120 (karmín [karmín jsou rozemletí broučci], karmín se dává do mnoha výrobků).
Více číst...

Více číst...
foto: redakce@dietologie.cz


Kvalita potravin je různá


Čaj a káva mohou být různé kvality, nejlevnější kávy ze supermarketů jsou z nejpodřadnějších kávových zrnek, nejlevnější čaj v sáčku ze supermarketů je z čajového prachu, může obsahovat i dřevo. Ledový čaj není čaj, ale voda, je v něm pouze méně než 0,2 % čajového koncentrátu. Dále obsahuje různá aromata, zvýrazňovače chuti, různá „éčka“ a cukr. Přitom si lze ledový čaj připravit doma: do sklenice se dá sáček čaje, zalije se horkou vodou (u černého čaje má být teplota vody 100 stupňů Celsia, u zeleného čaje 80 stupňů Celsia) a nechá se 3 až 4 minuty luhovat. Potom se sáček vyndá, přidají se kostky ledu a dle chuti plátky citronu nebo limetky nebo lístky máty peprné nebo obojí.

Nebezpečná aditiva aneb žijeme v době jedové


Nevýhodou průmyslově vyrobených potravin je snížený obsah výživných látek vlivem výrobního procesu a použití chemických přísad pro zlepšení barvy, vůně, chuti, pro prodloužení trvanlivosti, apod. České normy sice stanovují limit chemických látek v potravinách, který je kontrolován českou obchodní inspekcí, ale při hojné konzumaci různých druhů průmyslově vyráběných potravin se chemické látky sčítají, takže spotřebitel může zkonzumovat velké množství chemických látek, což s sebou přináší zdravotní rizika např. rakovinotvorné bujení (více přidané chemie napadá buňky v těle, žádné nebo rozdrcené živiny [především vitamíny a minerální látky] ze zpracovaných potravin nechrání buňky v těle).

Rady pro spotřebitele


  • Nespokojte se s přečtením názvu výrobků na obalech, ani fotkami nebo obrázky na obalech nebo dokonce reklamou, ale všímejte si jejích složení.
  • Nezapomeňte si vzít s sebou na nákup lupu, složení výrobků na jejich obalech bývá napsáno drobným písmem. Ano zní to šíleně vzít si lupu nebo dokonce kalkulačku ale asi toto je záměr výrobců vyvolat v nás spotřebitelích toto chování.
  • Není třeba být odborníkem, stačí znát nejznámější látky, které se přidávají do potravin a znát jejich složení. Pozor zvláště na dusitany rakovino-tvorné E230 a E250.
  • Když je v některém výrobku mnoho aditiv (přídatných látek), např. stabilizátorů, zahušťovadel, zvýrazňovačů barvy, chuti vůně, konzervačních látek, výrobek nebude zrovna zdraví nejprospěšnější.
  • Všímat si, jaká je hlavní látka v daném výrobku, např. hlavní látka v mražené pizze s šunkou není šunka (podíl šunky je 0,02 %, což je 0,9 g celé pizzy), ale výrobní salám.
  • Číst pozorně složení BIO potravinových výrobků na obalu (BIO potravinové výrobky musí být vyrobeny z BIO surovin), ale mohou obsahovat různém chemické přídatné látky (éčka).
  • Nejlevnější nemusí vždy znamenat nejlepší, je lépe si dopřát menší množství dražšího, kvalitnějšího výrobku než větší množství levného, méně kvalitního výrobku. Staré české přísloví říká: „Lepší kapka medu než kýbl hnoje.“


Závěr


Mnoho lidí investuje do svého zdraví nemalé peníze, kupuje si drahou přírodní kosmetiku, drahé potravinové doplňky, apod., ale naproti tomu si nevšímají toho, co dávájí denně do svého nákupního vozíku. Je třeba si uvědomit, že kvalita potravin ovlivňuje zdraví a zdraví ovlivňuje kvalitu života.

Použité zdroje


revidováno dne 11.10.2012

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dospělých / Proč si všímat složení výrobků na obalu? aneb Peklo na talíři
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíDietní cukroví, dietní vánoční cukroví dalšíVýživa a podvýživa ve světě Výživa dospělýchVýživa dospělých
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: