dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O bylinách / Stévie sladká – dar přírody

Stévie sladká – dar přírody

11.1.2015 13:41Sladit a při tom hubnout je přáním každého, kdo se snaží zbavit se přebytečných kilogramů. Toto přání splňuje rostlina jménem Stévie sladká, jejíž listy mají sladkou chuť a neobsahují žádné kalorie.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 11.1.2015

Sušená stevie

Sušená stevie
foto: redakce@dietologie.cz



Stručný popis


Stevia sladká, latinsky Stevia rebaudiana Bertoni je tropická rostlina z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Jedná se o světlomilnou, bíle kvetoucí rostlinu, s drobnými, sytě zelenými lístky, které mají sladkou chuť. Stévie dorůstá do výšky 50 až 100 cm.

Historie


Stévii používali Indiáni, žijící v okolí řeky Paraná, která protéká Brazílií a Paraquají jako sladidlo i jako léčivou bylinu proti pálení žáhy, jako dezinfekci ústní dutiny a prevenci proti zubnímu kazu. Tato rostlina byla dlouhou dobu v zapomenutí. O její znovuobjevení se zasloužili Japonci, kteří ji přes třicet let používají jako sladidlo. Za celu dobu používání stévie v Japonsku neexistuje záznam o zdravotních potížích způsobené konzumací stévie. Evropa se dlouho bránila rozšíření této rostliny kvůli údajným negativním vedlejším účinkům steviolu, látce, která je obsažena ve stévii. Světová zdravotnická organizace (WHO) podrobila tuto rostlinu vědeckým expertízám (testům). V roce 2006 dospěla k výsledkům, že stévie nemá žádné vedlejší účinky. Ale až v roce 2011 Evropská komise schválila používání této rostliny jako přírodní sladidlo do nápojů a potravin. Stévii lze koupit nejen ve formě doplňků stravy nebo sušené listy rostliny v obchodech se zdravou výživou, v obchodech s bylinkami, ale i v květináči v zahradnictví, v obchodech s květinami, kde je známá též pod názvem „sladká tráva“.

Využití a účinky


Stévie se používá hlavně jako sladidlo do pokrmů i do nápojů. Stévie obsahuje komplexy sladivých látek glykosidů, nazvaných souhrnně steviosid, rebaudisoid, dulkosid a steviolbiosid (nebo steviol). Tyto látky jsou obsaženy v celé rostlině kromě kořenů, nejvíce jsou obsaženy v listech rostliny. Kromě glykosidů obsahuje čerstvá stévie také vitamíny A, E, K, B, C, minerály hořčík, železo, vápník, fosfor, chróm, selen, kobalt, křemík a antioxidanty. Stévie je dobrou prevencí proti ateroskleróze i zhoubným nádorům. Stévie snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy, má protizánětlivé účinky, zastavuje růst a množení bakterií, které způsobují zubní kaz, zklidňuje podrážděný žaludek, snižuje plynatost a kyselost žaludku a pomáhá stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Přestože stévie neobsahuje kalorie a je sladká, nezvyšuje produkci inzulínu a nepůsobí hlad. Stévie je vynikajícím pomocníkem při hubnutí. Je sladká, neobsahuje žádné kalorie, nezvyšuje produkci inzulínu, není po ní hlad, není návyková. Stévii lze konzumovat při všech onemocnění, kromě onemocnění zvýšené srážlivosti krve, trombózy, tj. nemocní, kteří užívají Warfarin nebo jiné látky na snížení srážlivosti krve.

Pěstování


Stévie je nenáročná rostlina. Ideální umístění stévie je východní parapet nebo u okna. Stévii se daří v písčité půdě, která je hnojená organickými hnojivy a fosfáty, půda má být stále vlhká. Stévie má ráda světlo a teplo, teplota nesmí být nižší než 10 stupňů Celsia.

Závěr


Stévie je velký dar přírody. Mezi její výhody se řadí i dobrá cenová dostupnost. Zůstává otázkou, proč není stévie používaná jako hlavní sladidlo, proč např. výrobky značené dia obsahují většinou fruktózu, která je hodně kalorická nebo syntetická (uměle chemicky vyrobená) nekalorická náhradní sladidla, výrobky označené light obsahují většinou aspartam a jiná syntetická náhradní sladidla, běžné potravinové výrobky obsahuji většinou cukr, glukózo-fruktózový sirup (obě sladidla dodávají tělu pouze vysoké množství energie, ale nic jiného, jsou to tzv. „prázdné kalorie“).

revidováno dne 11.1.2015

Redukční jídelníček